Praktyki zawodowe

Opis praktyk

Na Uniwersytecie Opolskim praktyki zawodowe są integralną częścią kształcenia nauczycielskiego, mającą na celu przygotowanie studentów do realiów pracy w szkołach. Uczelnia współpracuje z wieloma szkołami, które stanowią partnerów w realizacji praktyk. Wśród tych placówek znajdują się zarówno szkoły podstawowe, jak i średnie, co pozwala studentom na zdobycie różnorodnych doświadczeń edukacyjnych.


Studenci mają możliwość samodzielnego wyboru miejsca praktyk, przy czym powinni kierować się swoimi zainteresowaniami oraz preferencjami dotyczącymi przedmiotów, których mają nauczać. Wybór odpowiedniej placówki jest istotny, ponieważ zapewnia możliwość nauki w środowisku, które odpowiada ich przyszłym aspiracjom zawodowym.

Wymagania dotyczące dokumentacji praktyk

Każdy student zobowiązany jest do prowadzenia dokumentacji swoich praktyk, która mogą obejmować (patrz: Karty przedmiotów w harmonogramie danego kierunku studiów) i w oparciu o Regulamin praktyk UO) np.:

  • Raporty zawierające szczegółowe opisy zrealizowanych działań, metod nauczania oraz obserwacji dotyczących pracy z uczniami.
  • Dzienniki lub Karty praktyki prowadzone na bieżąco, w których studenci dokumentują swoje doświadczenia oraz refleksje na temat codziennych zajęć.
  • Oceny wystawiane przez nauczycieli opiekunów w placówkach, które oceniają m.in. umiejętności pedagogiczne studentów, jak i ich zaangażowanie w pracę.
  • Karty realizacji założonych efektów uczenia się w za w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych.

     

Złożenie kompletu dokumentacji jest warunkiem zaliczenia praktyk i ma na celu ocenę poziomu realizacji założonych efektów uczenia się w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych.

Skip to content